Звернення Блаженнішого Любомира до вірних КГВА з нагоди Дня хворого 14 травня 2006 р.

Дорогі у Христі!

Одного дня, прибувши до Єрусалима, Ісус Христос пішов до купелі, що по-єврейському називалася Витесда. І там звернувся до одного з багатьох хворих: „Чи хочеш одужати?” На те недужий чоловік відповів: „Не маю нікого, хто б міг спустити мене в купіль, коли ангел зрушує воду” (пор. Ів. 5, 1-7).

Ці євангельські рядки показують, яких терпінь хворій людині завдає усвідомлення того, що вона забута, нікому не потрібна. Тому, дорогі у Христі, щоб звернути Вашу увагу на всіх наших хворих братів і сестер, на пропозицію Митрополичої комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я Митрополичий Синод вирішив цей день, Неділю розслабленого, присвятити хворим.

Чому Господь допускає, щоб люди страждали через хворобу? Першою з’являється думка, що хвороба є наслідком гріха. До великої міри це справді так. Достатньо згадати про хвороби, зокрема про СНІД, які часто спричинені грішними діями. Однак не можна стверджувати, що тільки грішні люди страждають. Ми маємо багато прикладів, коли хворіють праведники чи навіть невинні діти. Численними є приклади спадкових чи психічних захворювань, які також не завжди є карою за особисту провину чи гріхи предків (пор. Ів. 9, 1-3).

Господь вповні не відкрив нам того, чому люди хворіють. Однак на підставі Божого Об’явлення можна припускати, що хвороба та пов’язані з нею страждання мають велику цінність, можуть бути засобом освячення душ і для самих хворих, і для тих, хто їх доглядає. Адже саме через дорогу терпінь Ісус Христос, воплочений єдинородний Син, виконав волю свого Небесного Отця і тим самим повернув нас до Нього. Смиренно приймаючи хворобу, людина долучається до страждань Ісуса Христа, і її терпіння також стає корисним, спасенним для неї і для інших.

Крім того, хвороба допомагає нам зрозуміти власні обмеження, нагадує, що ми не є цілковито незалежними. Усвідомлення того, що кожна людина може стати немічною, заохочує нас шанувати права інших, виявляти зацікавлення до їхніх потреб і служити тим, хто потребує допомоги.

Дорогі у Христі, роздумуючи сьогодні над значенням хвороби в житті людини, звернімо особливу увагу на потреби хворих. Докладаймо всіх зусиль, щоб повернути їм здоров’я, а якщо це неможливо, стараймося принаймні відвідати і потішити їх, виявити їм свою любов, щоб вони не почувалися забутими чи непотрібними. Допомагаймо їм зрозуміти, що стан хвороби, навіть якщо він тривалий, є не якимсь прокляттям, а Божим випробуванням, корисним для душі.

Згадуючи сьогодні усіх хворих, запевняємо їх, що ми про них пам’ятаємо і вони нам не байдужі, бо є важливою частиною Церкви, довіреною нашій опіці. У цей день бажаємо сердечно привітати усіх медичних працівників, які професійно опікуються хворими і прагнуть повернути їм здоров’я. Вітаємо також рідних, близьких, волонтерів та всіх людей доброї волі, які допомагають хворим нести тягар страждань.

Нехай милосердний Бог усіх Вас благословляє!

† ЛЮБОМИР