Впровадження професійного капеланства у сфері охорони здоров’я. Круглий стіл 26.02.2021 р.

0
17

Участь в онлайн-круглому столі взяли понад 30 учасників, серед яких: представники Міністерства охорони здоров’я України, викладачі закладів духовної та медичної освіти, лікарняні капелани, керівники закладів охорони здоров’я, підрозділів релігійних організацій, що здійснюють служіння у сфері охорони здоров’я.

Організаторами заходу виступили: ГО «Елеос-Україна», ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України» та Громадська рада при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій. Роль модератора круглого столу виконав протоієрей Андрій Нагірняк, заступник голови Відділу соціального служіння Української Греко-Католицької Церкви.

Першою з промовою виступила заступниця Міністра охорони здоров’я України пані Ірина Микичак. Пані Ірина озвучила позицію МОЗ України щодо впровадження інституту лікарняних капеланів. В своєму слові вона наголосила на цілковитій підтримці даної ініціативи та окреслила коло першочергових питань, які необхідно вирішити в контексті впровадження професійного капеланства у сфері охорони здоров’я. По завершенні свого виступу Ірина Володимирівна відповіла на низку конкретних питань, які їй було задано учасниками заходу.

Наступним блоком відбувся обмін досвідом щодо розвитку медичного капеланства в різних конфесіях. В обговоренні взяли участь, зокрема, протоієрей Сергій Дмитрієв, в. о. голови Синодального управління медичного капеланства Православної Церкви України, сестра Севастіяна (Карвацька), голова комісії у справах душпастирства охорони здоров’я Української Греко-Католицької Церкви, протоієрей Олексій Годун, клірик Київської єпархії Української Православної Церкви, Микола Дудко, старший госпітальний капелан у Черкаській центральній районній лікарні, пастор Валентин Кореневич, директор програми «Пасторсько-капеланське керівництво» Київської богословської семінарії Всеукраїнського союзу євангельських християн-баптистів, пастор Сергій Луцький, керівник Відділу здоров’я Української Уніонної Конференції Церкви Адвентистів Сьомого Дня, а також інші учасники круглого столу.

Про важливу роль капеланства у системі надання паліативної допомоги розповіли пані Леся Брацюнь, асистентка кафедри паліативної та хоспісної медицини Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика та пані Ксенія Шаповал, менеджерка Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

В останньому блоці круглого столу були обговорені питання створення системи підготовки капеланських кадрів для потреб охорони здоров’я, проблеми законодавчого забезпечення та стандартизації діяльності капеланів. Торкнулися перспектив розвитку та формування регіональних підрозділів Асоціації капеланів в охороні здоров’я України. З промовами у цьому блоці виступили пастор Сергій Убогов, президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України», отець Сергій Кирилюк, доцент кафедри психіатрії і психотерапії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, голова Консультативного центру кризових станів Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України.

Наприкінці заходу отцем Андрієм Нагірняком було підведено підсумки та представлено проєкт Резолюції круглого столу. Запропонований проєкт Резолюції було ухвалено одноголосно з урахуванням пропозицій, що надійшли від учасників заходу.

На прощання учасники круглого столу підкреслили високий рівень проведення заходу та наголосили на тому, що подібні події мають відбуватися регулярно.

РЕЗОЛЮЦІЯ

міжконфесійного онлайн-круглого столу

«ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОФЕСІЙНОГО КАПЕЛАНСТВА

У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

26 лютого 2021 року, Україна

УСВІДОМЛЮЮЧИ необхідність впровадження інституту професійного капеланства у сфері охорони здоров’я України, який ефективно функціонує у багатьох країнах світу,

ПІДКРЕСЛЮЮЧИ важливість створення умов для належного забезпечення релігійних прав і потреб та духовної підтримки пацієнтів і персоналу закладів охорони здоров’я,

КОНСТАТУЮЧИ, що в багатьох закладах охорони здоров’я України вже здійснюється душпастирське служіння капеланами-волонтерами, а в окремих ЗОЗ введено штатні посади священнослужителів,

РОЗУМІЮЧИ потребу в консолідації зусиль держави та релігійної і професійної спільнот у справі створення інституту капеланства у сфері охорони здоров’я,

учасники круглого столу ПРОПОНУЮТЬ:

1. Міністерству охорони здоров’я України та Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій у найближчій перспективі відновити діяльність та оновити склад Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.

2. Міністерству охорони здоров’я України відновити діяльність та оновити склад Робочої групи з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я, утвореної наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07.06.2019 № 1321.

До складу Робочої групи включити представників Міністерства охорони здоров’я України та Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.

Завданнями Робочої групи визначити розробку проєктів наступних документів:

– Концепція та План дій щодо впровадження професійного капеланства у сфері охорони здоров’я України;

– Примірні програми клінічної капеланської (душпастирської) підготовки;

– Положення про капеланство у сфері охорони здоров’я України;

– Зміни до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» та Схем тарифних розрядів (в частині включення відповідних капеланських професій);

– Примірні нормативи потрібної чисельності капеланів в закладах охорони здоров’я.

3. Громадській раді при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій:

– розглянути та схвалити на засіданні проєкти документів, зазначені у пункті 2 цієї Резолюції;

– обговорити на засіданні питання перспективи розробки та прийняття проєкту Закону України «Про капеланство у сфері охорони здоров’я»;

– ініціювати зустріч з приводу законодавчого забезпечення впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я України з народними депутатами України, представниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.

4. Релігійним організаціям України активізувати процес створення та/або розвитку капеланського служіння у сфері охорони здоров’я шляхом:

– формування профільних капеланських структурних підрозділів на національному, регіональному та місцевому рівнях;

– забезпечення добору та підготовки капеланських кадрів.

5. Громадській організації «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України»:

– активізувати роботу щодо формування регіональних відокремлених підрозділів;

– розпочати підготовку до проведення у поточному році всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю з актуальних питань капеланського служіння у сфері охорони здоров’я;

– розробити:

– Етичний кодекс капелана в охороні здоров’я України;

– Професійний стандарт капелана в охороні здоров’я України.

6. Громадській організації «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України» з залученням закладів духовної і медичної освіти розробити інформаційно-просвітницькі матеріали та навчальні курси з питань капеланства у сфері охорони здоров’я для керівників органів і закладів охорони здоров’я та медичних працівників.

Міністерству охорони здоров’я України сприяти в організації і проведенні такого навчання та поширенні вказаних матеріалів серед підвідомчих органів і закладів.

Даний захід відбувся в рамках проєкту “Впровадження професійного капеланства в охороні здоров’я України” за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Поділитися

Leave a Reply