Цьогоріч Всесвітній день боротьби зі СНІДом присвячений темі «Право на здоров’я»

0
130

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щороку 1 грудня та покликаний підвищити глобальну поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу, продемонструвати міжнародну солідарність у зусиллях зі зниження тягаря цієї хвороби. У 2017 році Всесвітній день боротьби зі СНІДом буде присвячений темі «Право на здоров’я».
Це право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я. Це право кожного, у тому числі людей, які живуть з ВІЛ та постраждали від ВІЛ, на попередження та лікування хвороби, на прийняття рішення про своє власне здоров’я та дотримання власної поваги та гідності, право на відсутність дискримінації.
З цієї нагоди сьогодні в обласному шкірновенерологічному диспансері відбулася прес-конференція, приурочена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. На питання журналістів відповідали головний лікар ОКШВД Іванна Цідило, заступник головного лікаря ОКІЛ Наталія Дьоміна, головний спеціаліст відділу дошкільної та загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА Олена Форкуца та голова комісії у справах душпастирства охорони здоров’я Івано-Франківської архієпархії УГКЦ о.Руслан П’яста.
«ВІЛ-інфекція та СНІД є інфекцією ХХ та ХХІ століття, яка полонила терени усього світу і все частіше захоплює нашу країну, зокрема Прикарпаття, – зазначила Іванна Цідило. – Саме тому медики збираються спільно з освітянами та духівниками, щоб разом побороти цю недугу серед жителів області. Якщо у 80-их та 90-их роках це захворювання передавалось ін’єкційним способом, то сьогодні основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Частіше спостерігається нашими фахівцями ранній статевий розвиток серед дітей. Тому ми повинні говорити про цю проблему та висвітлювати її. Щороку в шкір- вендиспансері більше 1,5 тисячі осіб обстежуються на предмет виявлення ВІЛ-інфекції. У минулому році було зареєстровано 12 випадків ВІЛ-позитивних осіб, за 10 місяців поточного року 8 людей підтвердили свій ВІЛ-статус».
За словами Наталії Дьоміної, станом на 1 жовтня цього року в області перебуває на обліку 1015 ВІЛ-інфікованих осіб, в тому числі зі СНІДом 412 уражених. Під наглядом перебуває 13 дітей. Інфекціоніст повідомляє, що в Україні прийнята стратегія подолання ВІЛ/СНІДу «90-90-90». «Полягає вона в тому, що перша цифра – завдання виявити 90% тих ВІЛ-інфікованих осіб, які проживають на території України. Друга цифра «90» – взяти на лікування 90% усіх хворих, які будуть виявлені. Третя – досягнути успіху в лікуванні, яке буде призначене цим 90% пацієнтам», – проінформувала заступниця головного лікаря. Медики нагадують, що головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, неупорядкованих статевих стосунків. І додають, що свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.
Церква відчуває відповідальність за ситуацію, повідомив голова комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я Руслан П’яста. Відтак готує священиків бути не лише сповідниками, а й порадниками – щоби могли у потрібних випадках скерувати людину на обстеження чи консультацію лікаря. Разом із тим священики мають готувати молодих людей до загроз і відповідальності за своє життя.
«Ані медицина, ані освіта, ані церква не зможе допомогти, якщо людина не візьме відповідальність за власне здоров’я у свої руки. Найкращий приклад боротьби зі СНІДом – особистий. Якщо кожен з нас буде давати гідний приклад способу життя у своєму оточенні, то рівень захворюваності обов’язково знизиться. Завдання душпастора і кожного громадянина – не відвернутися від ВІЛ-інфікованого, а підтримати і дати стимул до життя», – додав о. Руслан П’яста.
Також церква підготувала брошуру з міфами про СНІД та брошуру для священників про супровід інфікованих.
Наразі медицина відмовилася послуговуватися зворотом “чума ХХ століття” стосовно ВІЛ та СНІД. Зараз уважається, що це хронічне захворювання, яке може завершитися смертю, коли виявлене занадто пізно.

Поширити

Напишіть відгук