Таїнство Соборування

Таїнство Соборування має уділятися тому хто не є в небезпеці смерті, але важкохворому (Дкумент ІІ Ватиканського Собору «Радість і надія» н. 73; «Світло Народів» н. 11). З Соборного Послання Якова 5. 14 випливає, що таїнство Оливопомазання не є таким, яке пригототовляло б людину до смерті.  Для цього існує Чин Хворого, якого супроводжується у вічність (Сповідь, Св. Причастя та чин на відхід душі; а в латинському обряді такий чин називається Viaticum –«На дорогу»).

Головною метою Таїнства Соборування є подолання хвороби, або її кризового стану та допомогти пережити хворому цю хворобу по християнськи.

Кому можна уділяти:

  1. Фізично та психічно важкохворим людям (депресії, неврози, узалежнення від алкоголю, наркотиків, гральних автоматів; узалежнення від осіб);
  2. Людям похилого віку (відомий філософ Цицерон зауважує, що «сама старість уже є хворобою»);
  3. Тим людям, які готуються до операції, перейняті переживанням і страхом відносно успішності її.

Це Таїнство згідно літургійних приписів не можна повторювати у тій самій хворобі, за винятком якщо хворий переживає нову кризу тієї самої хвороби.

Як правило цю Тайну може отримати кожна хвора людина один раз в рік у часі Великого Посту. Піст – це особливий період, коли людина  старається посилено боротися із своїми гріхами, духовно вдосконалюватися.

Особливі випадки:

  1. Можна уділяти хворим малим дітям, якщо вони мають достатнє вживання розуму;
  2. Тому, хто втратив вживання розуму, або є без свідомості можна уділити цю тайну, якщо припускається, що коли така людина була б при свідомості, могла бажати цієї тайни. Також бажання родини може бути дійсною причиною для уділення такої Тайни.

Цю Тайну не можна уділяти людині, яка щойно померла.

Хто може уділяти цю Тайну:

ЇЇ може уділити тільки єпископ або священик у супроводі служіння мирян. Як правило цю тайну уділяють сім священнослужителів (тому ця тайна називається Соборування), чим показується, що турбота про хворих і співстраждання є справою усієї Церкви. Але за необхідності цю Тайну може звершувати навіть і один священик, але має служити весь чин Оливопомазання (сім читань, молитов та помазань). Над хворим читаються сім різних фрагментів із Апостола й сім — з Євангелія: в них розповідається про покаяння, зцілення, необхідність вірувати і надіятися на Бога, а також бути співчутливими і милосердними. Одночасно хворого сім разів помазують освяченою олією (єлеєм) з читанням відповідної молитви. Насамкінець на голову хворого священик кладе розкрите Святе Євангеліє, письменнами вниз і читає відпускну молитву.

При потребі існує Чин малого Оливопомазання у якому скорочується обряд читань, молитов та помазання до трьох разів.

Під час звершення Таїнства Соборування Служитель зобов’язаний провести катехизу яка допомогла б хворому з Божою допомогою по християнськи пережити період своєї хвороби

Підготовка До Тайни Соборування:

Обов’язковою умовою для приймаючого Святу Тайну Оливопомазання  є  Сповідь і Святе Причастя. Тому напередодні, або в день Соборування, необхідно посповідатися та причаститися Святих Христових Тайн. Також людина повинна примиритися зі всіма, попросити вибачення і зі спокійною душею приступити до Таїнства.

Вимоги до Оливи: олія має бути оливкова або буді-яка інша рослинна олія з додаванням Служителя вина або води. Єлей є символом Божественної милості. Тобто, помазуючи ним хворого, Церква випрошує Господню милість на нього.

Що необхідно для звершення цього Таїнства:

Посудина з пшеницею де у неї ставлять невелику скляночку з олією (єлеєм). До олії додають вино (бажано червоне), а навколо  розставляють  свічки, між ними – стоять сім паличок (стручків), обгорнутих з одного кінця ватою. Вони служать для семиразового помазання хворого. Всім присутнім у храмі також роздають запалені свічки.

Підготував о. Володимир Лось та о. Руслан П’яста